Podręczniki i lektury

 szkolne

Link do internetowej biblioteki literatury polskiej: kliknij

Polecamy audiobooki jako aplikacje na telefon komorkowy: kliknij

Grupa A-level

W roku szkolnym 2018-19 nie prowadzimy klasy A-level. Kolejny nabór uczniów na rok 2019-20.

Grupa GCSE

J. POLSKI

  • Piotr Garncarek, Czas na czasownik, Materiały do nauczania języka polskiego jako obcego, Polish verbs forms and usage, Kraków, Universitas 2001
  • Józef Pyzik, Ćwiczenia z gramatyki funkcjonalnej języka polskiego dla cudzoziemców, Część Imiona, Kraków, UJ, 1993
  • http://www.victor.com.pl

Lektury:

  • Jan Kochanowski, Tren IX i X
  • Jan Kochanowski, wybrana pieśń
  • Ignacy Krasicki, Żona modna
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (Inwokacja, Koncert Jankiela, Polowanie+ film), Stepy Akermańskie
  • Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny, List do matki
  • Cyprian Kamil Norwid, Fortepian Szopena
  • Bolesław Prus, Lalka (fragmenty)
  • Juliusz Słowacki, Smutno mi Boże, Balladyna, Testament mój
  • Bolesław Prus, Antek
  • Irit Amiel, Osmaleni (np. Klara, Daniel)
  • Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty)
  • Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka (film)
  • Henryk Sienkiewicz, wybrana powieść historyczna (np. Potop,Ogniem i mieczem)
  • Czesław Miłosz (utwory wybrane, np. Świat. Poema naiwne,Piosenka o końcu świata, Który skrzywdziłeś, W mojej ojczyźnie)
  • Zbigniew Herbert (wiersze wybrane, np. Pan od przyrody, Kamyk,O dwu nogach pana Cogito, Pudełko zwane wyobraźnią)
  • Wisława Szymborska (wiersze wybrane, np. Kot w pustym mieszkaniu,Nic dwa razy, Radość pisania, Jarmark cudów)
  • Maria Konopnicka Nasza szkapa, Marcin Kozera

Filmy

  • Aleksander Ford, Krzyżacy
  • Antonina Domańska, Historia żółtej ciżemki
  • Hubert Drapella, Pan Samochodzik i templariusze

HISTORIA

  • Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki Historia II podręcznik do gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
  • Stanisław Marciniak Historia Polski dla Piotrka, Wydawnictwo Polonia

Klasa 6/7

J. POLSKI

Lektury:

  • Jan Kochanowski, Na dom w Czarnolesie, Na lipę, Na zdrowie
  • Ignacy Krasicki, Lew i zwierzęta, Malarze, Ptaszki w klatce, Przyjaciele
  • Adam Mickiewicz, Ballady (np. Pani Twardowska, Świtezianka, Powrót taty),
  • Bolesław Prus, wybrana nowela (Katarynka, Kamizelka, Z legend dawnego Egiptu)
  • Bolesław Leśmian, Przygody Sindbada Żeglarza
  • Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy
  • Małgorzata Musierowicz, Opium w rosole
  • Grzegorz Kasdepke Bon czy Ton. Savoire-vivre dla dzieci
  • Roman Pisarski O psie, ktory jezdzil koleja

Filmy:

  • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
  • Stanisław Jędryka, Wakacje z duchami, Podróż za jeden uśmiech
  • Leonard Buczkowski, Skarb
  • Andrzej Wajda, Panna Nikt
  • Kazimierz Tarnas, Panna z mokrą głową

HISTORIA

  • Stanisław Marciniak Historia Polski dla Piotrka, Wydawnictwo Polonia

Klasa 4-5

TEKSTY PODSTAWOWE

Władysław Bełza, Katechizm polskiego dziecka

Jan Brzechwa, wiersze dla dzieci (wybor)

Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz, Przygody Koziołka Matołka

Julian Tuwim, wiersze dla dzieci (wybor)

Jozef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego (2 pierwsze zwrotki)

Legendy:

O smoku wawelskim

Artur Oppman, O Warsie i Sawie

O śpiących rycerzach

O Piaście Kołodzieju

O Lechu, Czechu i Rusie

Piosenki i pieśni:

Zygmunt Gloger, Krakowiaczek jeden

Mam chusteczkę haftowaną

Edmund Wasilewski, Płynie Wisła, płynie

Stary niedźwiedź, Wlazł kotek na płotek (za: Oskar Kolberg)

Zasiali górale...

Kolędy polskie

TEKSTY KULTURY DO WYBORU

Wanda Chotomska, Dla najmłodszych

Jan Grabowski, Puc, Bursztyn i goście

Mira Jaworczakowa, Jacek, Wacek i Pankracek

Grzegorz Kasdepke, Savoire vivre

Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik

Joanna Papuzińska, Nasza mama czarodziejka

Janina Porazińska, Szewczyk Dratewka

Ewa Szelburg-Zarembina, Idzie niebo ciemną nocą, Królestwo bajki

Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach,

Polskie miasta w baśni i legendzie

Filmy:

Akademia Pana Kleksa (Link filmu: kliknij)

Bolek i Lolek

Koziołek Matołek

Miś Uszatek

Reksio

Wybór polskiego komiksu:

Papcio Chmiel, Tytus, Romek i A’tomek

Janusz Christa, Kajko i Kokosz

Klasa 2-3

Marian Falski Elementarz

Klasa 1

Liljana Madelska

Posłuchaj jak mówię